Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium nie może być przypadkowy. Musisz zastanowić się, co będzie najlepszym rozwiązaniem pod kątem potrzeb gatunkowych ryb oraz specyfiki samego zbiornika. Weź również pod uwagę względy estetyczne – tak, aby całe akwarium było kluczowym elementem dekoracyjnym wnętrza. Wśród najczęściej wybieranych wariantów podłoża należy wymienić żwirek oraz piasek – każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Podłoże do akwarium – jak wpływa na wodę i ryby?
Początkujący akwaryści nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak konkretny rodzaj podłoża może wpływać na właściwości chemiczne wody. Chociażby dlatego należy dokładnie zastanowić się nad odpowiednim wyborem materiałów wyścielających dół zbiornika. Niewłaściwie dobrane podłoże może nawet doprowadzić do zwiększenia twardości wody lub zmiany w zakresie jej zasadowości. Ważne jest nie tylko dostosowanie podłoża do potrzeb gatunkowych ryb, ale także do specyfiki roślin.
Niektóre rodzaje podłoża mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla stworzeń zamieszkujących akwarium. Przykładem jest drobny żwir o dość ostrych krawędziach, który stanowi zagrożenie dla ryb poruszających się po samym dnie. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia ciała. Ostre podłoże jest szczególnie niebezpieczne dla ryb z wąsami, które tracą je przez silne otarcie – przykładem są chociażby kiryski lub inne gatunki z rodziny sumokształtnych.
Piasek do akwarium – o czym należy pamiętać?
Jednym z najczęściej wybieranych wariantów podłoża jest piasek. Prezentuje się on bardzo efektownie, szczególnie jeśli zdecydujesz się na idealnie przejrzyste akwarium ze szkła OptiWhite. W sklepach akwarystycznych masz do wyboru jego różne rodzaje – zastanów się, który wariant okaże się najlepszym rozwiązaniem. Niektórzy obawiają się piasku ze względu na jego potencjalnie negatywny wpływ na kondycję roślin. Wiele osób uważa, że ten typ podłoża ucina dopływ tlenu, przez co korzenie nie mają jak go pobrać i podwodna flora szybko niszczeje. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od konkretnego rodzaju piasku.
Nie stosuj wariantu gruboziarnistego!
Nie zaleca się stosowania wariantu gruboziarnistego. Właśnie taki piasek może odciąć korzenie od dostępu do kluczowych składników odżywczych. Taka sytuacja szybko doprowadzi do gnicia roślin, które z kolei negatywnie wpłynie na właściwości chemiczne samej wody. Mimo wszystko niektórzy akwaryści wybierają grubszy piasek, starając się zapobiegać negatywnym skutkom jego interakcji z roślinami. W tym przypadku należy pamiętać o regularnym mieszaniu wierzchniej warstwy podłoża.
Aby uniknąć dodatkowych obowiązków o wiele lepszą alternatywą jest piasek drobnoziarnisty, który świetnie odpowiada potrzebom gatunkowym wielu rybek. W takim podłożu mieszkańcy Twojego akwarium będą mogli swobodnie zakopywać się pod powierzchnią. Szczególnie godny uwagi jest tak zwany piasek kwarcowy, który dodatkowo wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem. Wykonane z niego podłoże doskonale prezentuje się w przejrzystym akwarium OptiWhite. Warto dopasować do niego odpowiednie tło do akwarium, tak, aby oba elementy odpowiadały konkretnemu biotopowi.
Żwirek do akwarium – jaki warto wybrać?
Alternatywą dla piasku jest żwirek, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli zdecydujesz się na wariant o właściwej granulacji, z łatwością uda Ci się zadbać o ustabilizowanie roślin podczas ich ukorzeniania. Niestety, sam żwir nie dostarcza do flory związków odżywczych. Z tego powodu na takim podłożu należy dodatkowo zastosować środki wzbogacające rośliny o niezbędne minerały. Najlepiej sięgnąć po specjalne preparaty nawozowe, na przykład w postaci kulek lub pałeczek. Dzięki takim dodatkom szybko wzbogacisz wodę o odpowiednie składniki odżywcze i zadbasz o odpowiednią kondycję roślin.
Pod kątem rozwoju flory najlepszym wyborem jest drobniutki żwir. Niestety, zazwyczaj wyróżnia się on ostrymi krawędziami, dlatego zagraża bezpieczeństwu ryb. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest grubszy żwir o widocznie zaokrąglonych krawędziach. Należy dostosować jego grubości do konkretnego gatunku ryb. Przykładowo, jego grubszy wariant stanowi dobry wybór w przypadku większych stworzeń akwariowych. Przed uformowaniem podłoża na bazie żwiru należy upewnić się, czy w jego składzie nie znajdziemy dodatkowych związków chemicznych. Niektóre warianty zawierają w sobie wapń, przez co mogą zmienić parametry biologiczne wody. Warto podkreślić, że żwirek znakomicie prezentuje się w połączeniu z różnymi tłami do akwariów, pomagając w stworzeniu efektownego zbiornika.
Zastanów się, jakie podłoże będzie najlepszym wyborem w Twoim akwarium. Skorzystaj z porad doświadczonych hodowców ryb akwariowych i z ich pomocą dobierz żwirek lub piasek o optymalnej grubości. Zapraszamy do zamówienia akwarium z przejrzystego szkła OptiWhite – dostępne u nas zbiorniki doskonale prezentują się w połączeniu w różnymi wariantami podłoża.