Kamień pojawiający się na szybie akwarium bywa bardzo poważnym problemem. Nie tylko obniża estetykę całego zbiornika, ale dodatkowo może negatywnie wpłynąć na biologiczne właściwości wody. Nie wiesz, jak usunąć kamień z akwarium? A może zastanawiasz się, jakimi metodami najszybciej to zrobić? Dobrym pomysłem są zarówno domowe sposoby, jak i oczyszczanie z wykorzystaniem specjalistycznych środków ze sklepu akwarystycznego. Sprawdź razem z nami, jak poradzić sobie z tym problemem!
Jak powstaje kamień na akwarium?
Czy wiesz, jak powstaje kamień na szybie akwarium i co dokładnie go powoduje? Najczęściej jest on skutkiem naturalnego odparowywania wody. W wyniku tego zjawiska na szklanej tafli osadza się węglan wapnia, który objawia się charakterystycznym, białawym nalotem. Pojawienie się kamienia nie jest zależne od specyfiki samego zbiornika. Nawet jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości akwarium ze szkła OptiWhite, musisz liczyć się z powstawaniem tego nalotu. Jego obecność jest szczególnie dokuczliwa w przypadku zbiorników, które są napełniane twardą wodą. Ponadto, kamień na akwarium to także bardzo częste zjawisko w przypadku większej ilości roślin. Jeśli uwielbiasz żywe elementy podwodnej flory, na szybie dość szybko pojawi się nieestetyczny nalot. Na szczęście niezależnie od przyczyny pojawienia się kamienia, z łatwością się go pozbędziesz. Możesz sięgnąć po specjalistyczne środki akwarystyczne lub postawić na naturalne metody.
Usuwanie kamienia z akwarium sokiem z cytryny
Wśród naturalnych metod na pozbycie się białego osadu z szyby zbiornika warto wyróżnić czyszczenie z pomocą roztworu na bazie soku z cytryny. Ważne jest zachowanie właściwych proporcji. Aby preparat zachował skuteczność, zaleca się zastosowanie jednej cytryny na jeden litr gorącej wody. Tak przygotowany środek sprawdza się nawet w przypadku długo zalegających osadów. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz stary zbiornik doprowadzić do idealnego stanu. Najlepiej usunąć kamień z akwarium za pomocą gąbki – wystarczy zamoczyć ją w rozcieńczonym soku z cytryny i po prostu nanieść na szybę. Osad powinien od razu się rozpuścić – jeśli jednak tak się nie stanie, możesz zalać zabrudzoną część większą ilością roztworu, a następnie wyczyścić szybę szorstką częścią gąbki. Po tej czynności bardzo ważne jest wypłukanie całego zbiornika pod ciepłą wodą. Nie należy pozostawiać go do wyschnięcia – w przeciwnym razie szybko pojawią się kolejne zacieki. Wystarczy po prostu wytrzeć akwarium.
Czy ocet pomaga usunąć kamień z akwarium?
Inną naturalną metodą na pozbycie się osadu z akwarium jest zastosowanie podgrzanego octu. Jego specyficzne właściwości pozwolą szybko usunąć nieestetyczne ślady i otrzymać idealnie przejrzystą szybę. Ocet można nanosić za pomocą gąbeczki lub szmatki – najlepiej bezpośrednio na miejsca zaatakowane kamieniem. Niezależnie od tego, czy masz zbiornik wykonany ze zwykłej tafli, czy też zdecydowałeś się na efektowne akwarium ze szkła OptiWhite, ta naturalna metoda na usuwanie osadu powinna szybko przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Tak jak w przypadku roztworu na bazie soku z cytryny, również po occie musisz pamiętać o dokładnym wypłukaniu całego zbiornika. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozostający na szybce środek może zmienić właściwości wody i negatywnie wpłynąć na faunę i florę Twojego zbiornika. Nie należy również zapominać o dokładnym wysuszeniu akwarium, co pomoże zapobiec powstawaniu nowych zacieków.
Czyszczenie szyby akwarium – profesjonalne środki
Alternatywą dla naturalnych metod na usuwanie kamienia z akwarium są specjalistyczne preparaty akwarystyczne. Na rynku znajdziesz wiele tego typu produktów, które dzięki aktywnym komponentom wyróżniają się szczególnymi właściwościami. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na środki o wysokiej skuteczności w obniżaniu pH wody. Dzięki nim bardzo szybko rozpuścisz kamień na szybie i zadbasz o doskonałą przejrzystość zbiornika. Większość specjalistycznych preparatów akwarystycznych jest od razu gotowa do użycia. Najlepiej wylać odrobinę na gąbkę, a następnie wyczyścić nią obszary, na których zalegają nieestetyczne zacieki. Tego typu preparaty nie są drogie i świetnie sprawdzają się nawet w przypadku uporczywych zabrudzeń. Przed zakupem upewnij się, czy konkretny specyfik nie wpłynie negatywnie na naturalną mikroflorę Twojego zbiornika.
Chcesz szybko usunąć kamień z akwarium ze szkła OptiWhite? Sięgnij po naturalne metody na bazie cytryny lub octu. Możesz także skorzystać z profesjonalnych środków akwarystycznych. Niektórzy próbują pozbyć się osadu za pomocą mechanicznych sposobów. Pamiętaj jednak, że tarcie szyby papierem ściernym lub ostrym druciakiem może doprowadzić do zarysowań. Lepiej postaw na łagodniejsze metody z zastosowaniem sprawdzonych preparatów o aktywnych właściwościach.