Odpowiednio zaaranżowane akwarium musi jednocześnie zapewniać wszystkim mieszkańcom optymalne warunki do życia. Pod uwagę trzeba wciąż między innymi stopień zasolenia, nasłonecznienie oraz poziom ciepła. Zastanów się, jaka powinna być temperatura wody w akwarium, aby była dostosowana do potrzeb gatunkowych przebywających w nim stworzeń. Priorytetem dla każdego odpowiedzialnego akwarysty jest regularna kontrola optymalnych warunków, zgodnie ze środowiskiem i charakterem danego zbiornika.
Klasyczne akwarium dekoracyjne – jaka temperatura wody?
Najpopularniejszym rodzajem akwariów jest wariant dekoracyjny. Nasze zbiorniki ze szkła OptiWhite są pod tym kątem dobrym wyborem. Możesz zdecydować się na model o większej lub mniejszej pojemności, w zależności od Twojego pomysłu na jego zagospodarowanie. Przyjmuje się, że w klasycznym akwarium dekoracyjnym temperatura wody powinna mieścić się w granicach 22-28 stopni Celsjusza. Z łatwością ją osiągniesz, stosując odpowiednią grzałkę. W takim biotopie świetnie czują się najpopularniejsze gatunki rybek akwariowych oraz ozdobne rośliny. Klasyczne akwaria są dość proste w utrzymaniu i nie wymagają fachowej wiedzy. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej egzotycznych gatunkach ryb, na przykład typowo słonowodnych lub słodkowodnych, musisz zadbać o zachowanie zalecanej temperatury.
Temperatura wody w niestandardowym akwarium
A może marzysz o założeniu akwarium morskiego lub zbiornika, w którym będą znajdować się bardziej wymagające gatunki ryb? W takim przypadku koniecznie zapoznaj się z zalecanymi temperaturami wody pod kątem potrzeb gatunkowych mieszkańców akwarium. W przypadku ryb zimnowodnych zaleca się, aby temperatura osiągała wartości poniżej 20 stopni Celsjusza. Przy takim zbiorniku szczególnie ważne jest jego odseparowanie od promieni słonecznych i kaloryferów. Możesz również zdecydować się na akwarium tropikalne, wprowadzając do niego ryby charakterystyczne dla tego biotopu. Dla takich stworzeń optymalna temperatura powinna mieścić się w granicach 24-27 stopni Celsjusza. Dzięki profesjonalnym grzałkom z łatwością zadbasz o jej utrzymanie. A może zamierzasz założyć standardowe akwarium morskie? W takich zbiornikach najczęściej należy utrzymać temperaturę od 24 do 26 stopni. Wyjątkiem są wspomniane wcześniej zimnowodne biotopy, w których nierzadko trzeba utrzymać maksymalne ciepło do 17 stopni Celsjusza. Niezależnie od wybranego rodzaju akwarium, możesz zdecydować się na zbiornik ze szkła OptiWhite. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Wykonamy dla Ciebie akwarium na wymiar, które dostosujesz do swoich oczekiwań.
Dlaczego temperatura wody w akwarium nie może być za niska i za wysoka?
Niewłaściwie środowisko wodne Twojego zbiornika bezpośrednio wpłynie na zachowanie korzystających z niego stworzeń. Jeśli woda w akwarium jest za zimna, szybko dostrzeżesz zmianę w aktywności ryb. W przypadku zbyt obniżonej temperatury mieszkańcy zbiornika zazwyczaj stają się bardziej osowiali. Ich ruchy są opóźnione, co można dostrzec również w mniejszym zainteresowaniu pożywieniem. Za wysoka temperatura wody również nie jest dobrym pomysłem. Jej przegrzanie najczęściej powoduje niezdrowe pobudzenie ryb. W większości przypadków za ciepła woda odpowiada za agresywne zachowanie stworzeń – w skrajnych sytuacjach ryby mogą atakować siebie nawzajem. Niemniej niebezpieczną sytuacją jest gwałtownie zmieniająca się temperatura wody w akwarium, która stanowi zagrożenia dla zdrowia jego mieszkańców. Jeśli w zbiorniku będzie raz za ciepło, a za chwilę za zimno, układ krążenia ryb ulegnie wyregulowaniu. Ponadto, stworzenia mogą zatruć się toksynami, a nawet udusić się na skutek braku optymalnego natlenienia wody.
Lokalizacja akwarium a temperatura wody – o czym pamiętać?
Na utrzymanie optymalnej temperatury wody w akwarium wpływa jego lokalizacja. Przed założeniem zbiornika musisz zastanowić się, w którym miejscu najlepiej go postawić. Obecnie z łatwością możesz zadbać o jego idealne dostosowanie pod kątem możliwości przestrzennych danego pomieszczenia. Wystarczy zdecydować się na akwarium na wymiar. Polecamy także gotowe produkty ze szkła OptiWhite, dostępne w najróżniejszych pojemnościach. Dzięki temu możesz dopasować konkretny zbiornik do wymiarów wnęki lub półki, na której zamierzasz go postawić. Jego lokalizacja nie może być przypadkowa. Pamiętaj, aby akwarium znajdowało się daleko od okna oraz kaloryferów. W przeciwnym wypadku podczas słonecznych dni zbiornik może się nagrzewać, co poskutkuje podwyższeniem temperatury wody.
Utrzymanie prawidłowej temperatury wody w akwarium do kluczowa kwestia w przypadku każdego gatunku ryb. Warto podkreślić, że dla stworzeń zamieszkujących zbiornik najgroźniejsze są wahania temperatur, ponieważ nie występują one w naturalnym środowisku. Pamiętaj o zastosowaniu nowoczesnych grzałek lub urządzeń chłodzących, aby zadbać o odpowiednio ogrzaną wodę.